Finanční mág v Praze a východních Čechách | Kontakt

  • Čeština
  • English

Jak probíhá získání hypotéky?

V principu je to jednoduché – je potřeba mít vybranou a oceněnou nemovitost, doložit příjem a podepsat smlouvy. V praxi pak řešíváme skloubení podmínek banky, termínů prodeje, různé termíny stěhování nebo dotažení projektů po technické stránce.

Ke zjištění, zda Vám daná banka půjčí, budete muset vyplnit žádost a doložit jeden nebo dva doklady totožnosti. Banka se podívá do bankovních a nebankovních registrů a pokud je vše v pořádku víte, že hypotéku nejspíš dostanete. Nyní, když banka ví, s kým má tu čest se dá jednat o podmínkách – úrokové sazbě, poplatcích. Vyjednané podmínky platí obvykle měsíc, někdy i dva. Pokud se domluvíte, můžete dokládat podklady k hypotéce.

Doložení účelu bydlení – například v případě koupě nemovitosti je to nepodepsaný návrh kupní smlouvy, v případě výstavby nebo rekonstrukce je to rozpočet nákladů a projekt, pokud chcete refinancovat dokládáte původní úvěrovou smlouvu.

Potvrzení o příjmech – zaměstnanci dokládají potvrzení o výši příjmů na formuláři dané banky, k tomu několik výpisů z účtu s došlou mzdou. Pokud si vyplácíte mzdu z vlastní firmy, některé banky budou zajímat i výsledky hospodaření firmy, některé ne. Podnikatelé dokládají jedno až dvě poslední daňové přiznání, záleží na bance. Potvrzení o bezdlužnosti chtějí jen některé k čerpání peněz.

Odhad nemovitosti musí zpracovat smluvní odhadce banky. Buď si ho vyberete vy ze seznamu banky, nebo ho čím dál častěji objednává přímo banka. V některých případech lze udělat ocenění i interně na základě fotografií a informací o nemovitosti, které bance dodáte. Tím se dá ušetřit a hlavně také vše urychlit.

Dokládání podkladů se dá zvládnout za dva dny, ale může se protáhnout třeba na tři měsíce. Když se čeká například na dokončení projektu, nebo naposledy na vydání nového povolení k pobytu či potvrzení o příjmech ze zahraničí.

Než se hypotéka pošle na finální schválení, je třeba často zrevidovat a případně upravit její parametry – zejména výše úvěru (většinou se odvíjí od odhadu nemovitosti), postup čerpání, dobu splácení a fixace.

Řešíte něco podobného?
Pojďme to nezávazně probrat

Políčka s hvězdičkou jsou povinná. Vaše údaje dobře chráním.