Finanční mág v Praze a východních Čechách | Kontakt

  • Čeština
  • English

Hypotéka bez vybrané nemovitosti

Hypotéka se dá vyřídit i v případě, že nemáte ještě vybranou nemovitost. Tento typ hypotéky není u nás zatím tolik rozšířený a poskytují ho jen některé banky. Nicméně poslední dobou vnímám jeho rostoucí oblibu, zejména kvůli jistotě. Jistotě, že vám banka určitě půjčí danou částku nejen dnes, ale třeba i za rok nebo dva.

Situace, kdy se hypo bez vybrané nemovitosti perfektně hodí:

  • Bezriziková rezervace. Na prohlídce nemovitosti můžete rovnou podepsat rezervační smlouvu, nepředběhne Vás někdo s hotovostí. Což se hlavně v době nákupního boomu během pandemie často stávalo.
  • Ochrana před růstem úroku. Tento typ úvěru se také využívá v době rychlého růstu úrokových sazeb, protože si ve smlouvě sjednáváte úrokovou sazbu platnou v době jejího podpisu.
  • Očekáváte změnu zaměstnání. Když vím, že budu výhledově měnit práci a v novém zaměstnání bych musel čekat s hypotékou až budu mít po zkušební době, dá se tento úvěr také doporučit.
  • Nedokončený projekt. Hypotéka se využívá primárně na koupi nemovitosti, ale v některých bankách je možné financovat i výstavbu. Například už máte pozemek, ale ještě není dokončen projekt, aby bylo možné zpracovat odhad nemovitosti, jako u klasické hypotéky.

Rychlé vyřízení a dost času na výběr bydlení

Vyřízení tohoto úvěru je velmi rychlé. Po zadání žádosti se do banky dokládají jen příjmy. Banka zkontroluje bankovní historii, zkontroluje bonitu a schválí požadovaný objem úvěru. Ve smlouvě si také ujednáte, do kdy chcete úvěr nejpozději vyčerpat. Může to být rok, dva nebo i tři, záleží na bance. Máte tak dost času v klidu hledat byt nebo dům pro Váš život.

Kupní cenu nemovitosti dopředu samozřejmě přesně nemůžete vědět. Ale protože stačí následně z úvěru vyčerpat jen 80% (v jedné bance dokonce jen 50%), mohu si nechat schválit pro jistotu o něco větší úvěr.

To je všechno pěkné, má to vůbec nějaký háček? Ano. Pokud by se nenašla nemovitost v dané lhůtě a úvěr se nestihl vyčerpat, banka si může účtovat poplatek. Ten je obvykle cca 10 tisíc, ale u některých bank je to i 50 tisíc.

Ale vždy se dá jednat. Loni se mi podařilo například vyjednat prodloužení lhůty o půl roku. Nakonec ani to sice nestačilo, ale podařilo se mi vyjednat odpuštění poplatku za nečerpání úvěru. 

Hypotéka bez nemovitosti ušetřila za Nele s Markem přes 100.000 ročně. Získali hypo s úrokem 4.39 % namísto 6% úroku. Dokonce ne na koupi, ale na výstavbu.

 

Dává vám to smysl?
Pojďme to nezávazně probrat

Políčka s hvězdičkou jsou povinná. Vaše údaje dobře chráním.

Reference

Petr Kuneš,
Heřmanův Městec

S Pavlem se známe asi 13 let. Věděl jsem, že se zabývá finančním poradenstvím. Nicméně jeho služeb jsem využil až později, když si získal naši důvěru jako člověk. Spolupráce se rozvíjela postupně, dle aktuálních potřeb – zajištění rodiny, později tvorba rezerv. Když jsme začali uvažovat o vlastním bydlení, byl Pavel nejen finančním konzultantem možností financování, ale přidal i své osobní praktické zkušenosti. Když jsme objevili náš pozemek snů, měli jsme tak už celkem jasnou představu, do čeho jdeme. Vlastní výstavba a vše kolem proběhlo hladce. Příští rok nám končí fixace hypotéky a už nyní víme, že si výrazně polepšíme na úrokové sazbě. Spolupráce s Pavlem se rozhodně vyplácí.

Hana Stoklasová,
Čankovice, učitelka na VŠ

S Ing. Dymákem jsme se seznámili v roce 2006, kdy jsem byla na první mateřské dovolené a kdy jsme se chystali začít postupně rekonstruovat náš dům. Tento inteligentní a kultivovaný kliďas zcela vyvrátil naše představy o nekalosti finančních poradců. Pomohl nám získat úvěr na rekonstrukci domu a už jsme mu zůstali věrní. Během dosavadní téměř osmileté spolupráce zajistil náš rodinný rozpočet proti nečekaným otřesům, přiměl nás odkládat finance na stáří a na budoucnost dětí a při tom postupně dokončit rekonstrukci domu. Nikdy nás do ničeho nenutil, nabídl nám svůj pohled na věc, další možné varianty, klady i zápory a vždy nechal konečné rozhodnutí na nás. Jeho služby rozhodně doporučuji.