Finanční mág v Praze a východních Čechách | Kontakt

  • Čeština
  • English

Konsolidace úvěrů podnikatele (OSVČ), Zbyněk s Nelou

Zbyněk již několik let úspěšně podniká ve stavebnictví. Je šikovný, moc se nezastaví, peníze vydělává slušné. Komplikace nastaly jednou v zimě, kdy zakázek ubylo a náklady tříčlenné rodiny nešly moc ošidit. Poprvé zvolil Zbyněk kontokorent; další zimu půjčku a kreditní kartu, další rok firemní úvěr a nakonec firemní kontokorent.

Když jsme se setkali, bylo zde už 6 různých úvěrů, kontokorentů a kreditek s úrokem od 12 do 26 %. Celkový dluh za 2,5 roku byl již 360 tisícměsíční splátky už přesáhly 11 tis korun. (Pro představu s takovou splátkou pořídíte byt za 3 miliony). Co teď. Zbyněk se mi svěřil, že se na další půjčku v jeho bance moc netvářili, možná i proto, že občas zaplatil pozdě. A to i přesto, že jeho daňové přiznání nevypadalo vůbec špatně.

Cíl byl jasný – snížit splátku do doby, než se vrátí partnerka po rodičovské dovolené do práce (nejméně rok a půl). A ideálně bez poplatků a získat drobnou finanční rezervu.

Vhodnou cestou je sdružit (konsolidovat) vše do jedné půjčky, s nižší úrokovou sazbou a delší splatností. Na základě zkušeností s těmito situacemi, jsem vybral banku, která je ochotná přimhouřit oči a byla se ochotna současně bavit o úrokové sazbě a poplatcích. Pak vše již šlo poměrně rychle. Zbyněk, vzhledem ke svému vytížení ocenil, že šel do banky jen jednou – podepsat úvěr.

A jak to dopadlo – úvěr 400 tis (aby měl i menší rezervu), úrok 8,9%, splatnost 10 let, splátka 5.045 Kč, bez poplatku za vyřízení a vedení úvěru, s možností doplatit kdykoli dříve.

Mohlo by se zdát, že takový úvěr, kdy Zbyněk s Nelou za deset let zaplatí cca 600 tis. Kč za půjčených 400 tis. Kč není příliš výhodný. Avšak v jejich případě je alternativou např. prodej vlastníma rukama postaveného domu nebo jeho pronájem a stěhování k rodičům či malého bytu. Navíc s novou, nižší, splátkou 5 tis. Kč pokryjí aktuální životní potřeby bez stresu a po návratu Nely do práce úvěr do dvou let zvládnou splatit.