Finanční mág v Praze a východních Čechách | Kontakt

  • Čeština
  • English

Hypotéka na koupi a rekonstrukci rodinného domku pro Kamilu s Jardou

Kamila s Jardou a dvěma dětmi bydlí v bytě 3+1 v Hradci Králové. A jak děti rostou, přestal jim byt stačit. Rozhodli se proto, že si pořídí starší dům, který si klidně opraví. Nakonec jej našli, na luxusním místě. Jen byl trochu dost určený k rekonstrukci. A i tak na něj bylo dost zájemců a my museli jednat rychle.

Předběžné ocenění

Prvním krokem bylo prověření Jardy i Kamily v registrech dlužníků, zda jsou úvěrovatelní. Současně jsem požádal odhadce, se kterým dlouhodobě spolupracuji, o předběžné posouzení hodnoty nemovitosti. Ukázalo se, že prodejní cena je vzhledem k vysokému opotřebení objektu poměrně vysoko. Navíc během rekonstrukce, která bude většího rázu, hodnota dočasně klesne. Hrubý odhad jsme ale stihli ještě před podpisem rezervační smlouvy a věděli tak do čeho finančně půjdeme.

Projekt, rozpočet a budoucí cena

Nyní byl měsíc na vyřízení hypotéky, což není za běžných okolností žádný problém. My však museli řešit s bankou i financování rekonstrukce. To znamenalo rychle najít dobrého, ale volného projektanta, který by zpracoval alespoň studii, a mohla se stanovit budoucí cena domu, která bude pro výši úvěru klíčová.

Přes známé se podařilo najít mladé a pružné projektanty, kteří výzvu přijali. Já jsem se zatím spojil s realitním makléřem a vysvětlil mu situaci. Byl rozumný a dokázal tlumočit situaci prodávajícímu, který měl také pochopení. Takže jsme získali potřebný čas navíc.

Pro hypoteční úvěr na rekonstrukci budete vždy potřebovat projekt a z toho vyplývající odhad budoucí hodnoty nemovitosti. Dohodněte si předem jednoho dva projektanty, kteří to budou schopní v rychlém termínu zvládnout.

Nyní už stačilo „jen“ sladit s projektantem rozpočet rekonstrukce s budoucí cenou stanovenou odhadcem a finančními možnostmi rodiny. Někdy jsem si připadal jako telefonní ústředna, která volá na všechny strany a hledá řešení.

Banka občas nevydrží

Během tohoto procesu jsme museli změnit úvěrující banku. Ta původně vybraná nebyla ochotna nám déle držet sazbu (úvěr se řešil v červnu, kdy po několika letech poklesu začaly sazby mírně růst). Do zástavy se musel dočasně kromě domu přidat také byt, aby byl záměr proveditelný. Důležité tak bylo najít rychlé a efektivní řešení s možností vyvázání bytu hned po dokončení rekonstrukce. Rodina chtěla mít alespoň jednu nemovitost „čistou,“ kdyby se nedařilo úvěr splácet.

Nebylo to snadné, zejména na souhru všech zúčastněných. To ale rodině nevadilo, protože jsem vše potřebné řešil já. Stejně jako běhání po bankách a úřadech. Nyní si již rodina plní svůj sen, i když je před nimi hodně práce, začátek se myslím povedl.

A pro toho, kdo je na čísla: úvěr 4.420.000 Kč Kč, úrok 1,89% s fixací na 5 let, vyřízení a vedení hypotečního úvěru zdarma, odhad domu a bytu zdarma, jako bonus běžný účet zdarma.

Dává vám to smysl?
Pojďme to nezávazně probrat

Políčka s hvězdičkou jsou povinná. Vaše údaje dobře chráním.